Bodové žárovky se využívají v domácnostech, na pracovištích, v sektoru služeb a v různých organizacích poměrně často. K největší expanzi zájmu o bodové osvětlení došlo v polovině devadesátých let současně s rozmachem realizace stropních podhledů obklady ze sádrokartonu. Tomuto trendu se přizpůsobili i někteří výrobci nábytku a nabízí zajímavá řešení osvětlení např. vestavěných skříní, závěsných osvětlovacích panelů, obslužných pultů a podobných typů řešení.
Náhrada bodovek – stačí vyměnit kus za kus
Obrovskou výhodou technologie LED je prostá výměna stávajícího halogenového zdroje za LED žárovku – GU 5-3, případně za jiný typ patice bodového osvětlení. Podmínkou je pouze dodržet shodu v patici a hodnotu světelného toku.
LED diody potřebují pro svůj provoz mnohem méně elektrické energie a při stejném množství vyzařovaného světla mohou jako náhrada halogenové žárovky ušetřit značnou částku v provozních nákladech. To se projeví zvláště u bytových řešení, kde je zapojeno více kusů svítidel.
Nepřehřívají se – průchod elektrického proudu vláknem halogenových a klasických wolframových žárovek způsobuje nežádoucí vedlejší jev – zahřívání baňky. To je výhodné pouze tam, kde se teplo využívá pro vytápění malých prostor, jako jsou terária nebo skleníky, ale v obytných místnostech, kancelářích, v hotelových recepcích, v restauracích a kavárnách, v kinosálech, v muzeích a v divadlech se zvyšuje nebezpečí požáru. LED žárovky však pracují na jiném principu a nepatrně se zahřívá pouze napájecí zdroj. Ten je u svítidel s paticí GU 5.3 v řadě případů umístěn mimo objímku v bezpečné vzdálenosti od hořlavých materiálů.
Déle vydrží – rozdílný princip vyzařování umělého světla mezi diodami a halogenovými žárovkami se projevuje i délce provozu. Žhavení vlákna nemůže konkurovat technologii LED, vlákno praskne mnohem dříve, zatímco diodový zdroj může být v provozu ještě řadu let. Jeho průměrná životnost se odhaduje na 25 – 50 tisíc hodin.