Tato elektrárna se původně jmenovala Černobylská jaderná elektrárna Vladimíra Iljiče Lenina. Leží zhruba 110 km od Kyjeva a 16 km od hranic s Běloruskem. Postavili ji 15 km od města Černobyl, odtud získala svůj název, hned vedle řeky Pripjať. Tato řeka byla důležitá pro chlazení reaktorů. Pro pracovníky elektrárny postavili 3 km od elektrárny město Pripjať, které bylo na tehdejší dobu nadstandardně vybaveno, byl tam plavecký bazén, škola, školka, nemocnice, hasiči.
Výstavba této elektrárny začala v roce 1970, byly zde reaktory typu RBMK. Bloky s reaktory začaly vyrábět elektřinu v letech 1977, 1978, 1981 a 1983. V roce 1983 začali stavět i pátý a šestý blok, jejich výstavba ale skončila v roce 1988. Činnost elektrárny byla po havárii postupně ukončována. Vybuchlý reaktor, tedy čtvrtý blok, přestal fungovat v roce 1968, druhý reaktor byl vypnut po požáru v roce 1991, první reaktor fungoval do roku 1996 a třetí reaktor vypnuli v roce 2000. Šlo především o to, že v zemi byl nedostatek elektřiny, proto provoz fungoval ještě 22 let po havárii čtvrtého bloku elektrárny.
Dne 26. 04. 1968 to bylo místo nejhorší jaderné katastrofy té doby. Kolek reaktoru byl v roce 1986 postaven sarkofág, který byl ale postaven velice narychlo a začal se rozpadat. Proto v letech 2010 – 2019 probíhala výstavba pojízdného krytu, který se tyčí do výšky 108 m nad zemí a sloužit má dalších 100 let. Během této doby by chtěli “uklidit“ čtvrtý reaktor a roztavené palivo. Od roku 2018 funguje nedaleko Černobylu solární elektrárna o výkonu 1 MW, kterou provozuje společnost Solar Chernobyl.
Není tomu ani jeden den, kdy jsem dokoukala nový miniseriál CHERNOBYL (Černobyl) společnosti HBO. Již jsem viděla mnoho dokumentů o této katastrofě, ale i tak jsem byla zvědavá, co se v něm objeví. Našla jsem mnoho kritik a recenzí, žádnou jsem si ale nechtěla číst, dokud si neudělám obrázek o této sérii sama. Je pravda, že jsou tam určité nesrovnalosti. Tvůrcům tohoto snímku nešlo ani tam moc o přesnost havárie, jako o vystižení atmosféry, která tam panovala. Ono samo o sobě je děsivé, když vidíte na začátku, jak lidé chodí na most a obdivují záři, která vychází z reaktoru po výbuchu a děti, které si hrají v napadaném popelu. I soud s Brjuchanovem, Ďatlovem a Fominem trval déle a byla mu věnována mnohem větší pozornost, než v této sérii. Co se týká vymyšlených postav, jde o Žarkova a Chomjukovou, ale ta zastupovala vědce, kteří přijeli do Černobylu po havárii jako doprovodný tým vědce Legasova. Tento snímek i ukazuje postavení žen v té době, žena mohla být klidně i jadernou expertkou, v tomto byl SSSR napřed před ostatními státy. I ta helikoptéra, která se zřítila při průletu nad reaktorem je malinko přizpůsobená atmosféře. I když je pravda, že se zřítila, ale mnohem později, když již stavěli betonový sarkofág okolo reaktoru, zachytila se jí vrtule o lana jeřábu.
Jestliže Vás toto téma zajímá, mohu jen doporučit.