Čím dál více lidí v dnešní době nevyužívá tradiční model pravidelné osmihodinové pracovní doby v jedné kanceláři na jedné židli. Moderní pracovníci fungují na volné noze, zakládají startupy, avšak i zaměstnanci některých pokrokovějších firem rádi disponují určitou volností nejen, co se týče plánování svého času, ale i toho, kde zrovna pracují. Rozmáhají se tak nejen možnosti home office, ale také práce v kavárnách či tzv. coworking.
Jak taková práce ve sdílené kanceláří vlastně funguje? Většinou se jedná o větší prostor, který je vybavený kancelářským nábytkem a nezbytným internetem. Obvykle tu najdeme i zařízenou kuchyňku, sociální zázemí, někdy i zasedačku s projektorem nebo prostor pro relax. Pracovat je tu možné samostatně, ani spolupráce v týmech však není problémem. Občas si tato místa pronajímají také nadnárodní korporace, které je využívají pro práci týmu na projektech plánovaných na určitou časově omezenou dobu. Velkou předností sdílených kanceláří je flexibilita jejich pronájmu, nemusíte podepisovat nájemní smlouvu na několik měsíců dopředu, jste to vy, kdo určuje, jak dlouho budete pracovní místo využívat. Platit můžete klidně i jednorázově v podobě hodinové sazby.
Sdílené kanceláře často vyjdou levněji. Udává se, že se vyplatí všem firmám do 50 zaměstnanců, které poptávají pronájem na dobu maximálně tří let. Vzhledem k tomu, že v současnosti na trhu komerčních pronájmů převládá poptávka nad nabídkou, kladou si pronajímatelé poměrně tvrdé podmínky a mimo jiné požadují obvykle sepsání nájemní smlouvy na dobu minimálně pěti let.
Prostory pro coworking vznikají nejčastěji v nových moderních budovách, jsou plné světla, květin a neotřelého designu. Najdeme je ve věhlasných lokalitách. Práce tady tak přináší také určitou přidanou hodnotu v podobě pocitu prestiže a na klienty firem působí velmi reprezentativně.