Není pochyb o tom, že štíhlá postava je dnes v kurzu, a velmi propagována. Otevřete kterýkoliv časopis pro ženy, a najdete tam spoustu návodů, jak zhubnout, spolu s výpověďmi lidí, především celebrit, kterým daná dieta či program skutečně pomohl shodit váhu. Že si tyto typy mnohdy protiřečí, zajímá jen málokoho.
Avšak jak zjistit, zda mám skutečně svou ideální váhu, nebo zda jsem tlustá, případně jaká má ideální váha vlastně je? Tato otázka trápí mnoho žen. Nejčastějším způsobem, jak ji vyřešit, je počítání BMI, tedy Body Mass Indexu, česky indexu tělesné hmoty. Jak to funguje?
Jedná se o poměrně jednoduchou rovnici, do které dosadíte svou výšku a váhu a podle čísla, které vám vyjde, určíte, zda jste obézní či nikoliv. Dá se lehce spočítat, avšak pokud matematika není zrovna vaše silná stránka, na internetu je k dispozici BMI kalkulačka, kam jednoduše dané údaje zadáte, a ona vše spočítá za vás. Výhodou zde je, že bere v úvahu také věk, což klasická rovnice, kterou počítáme sami, neumí.
To vše zní dobře. Vypadá to na snadný a rychlý způsob, jak svůj stav obezity zjistit. Můžeme se na něj ale úplně spolehnout? Nebo existují faktory, které výsledek ovlivňují, avšak které tato rovnice nebere v úvahu?
Popravdě, existují. Jedním z nich je pohlaví. Muži i ženy jsou totiž stavěni poněkud jinak, a z toho vyplývá i rozdíl v ideální hmotnosti. Muži by obvykle měli vážit více, než stejně vysoké ženy, ačkoliv i zde samozřejmě existují výjimky. To nás však zde příliš nepálí, neboť tuto rovnici používají v naprosté většině případů ženy.
Mnohem závažnější věcí, která je opominuta, je celková stavba těla a především muskulatura. Stačí se jen podívat na atlety a atletky s větší svalovou hmotou. Můžete například říci, že boxeři, kteří závodí v té nejvyšší váhové kategorii, jsou tlustí? Nebo jen mají mnoho svalů? Podobně je tomu tedy u žen.
Proto je nejlepší používat výpočet BMI jako pomůcku, která nám sice dá orientační přehled, avšak není neomylná. Pokud máte pochybnosti, zajděte si k lékaři. Ten vám rozhodně poradí lépe.