Modernizace je modernizace, a když s mohou otevírat konzervy automatickým otvíračem, proč by nemohl být vysavač na okna. Ano, ten skutečně existuje a my se podíváme na jeho výhody a nevýhody.
Takže na modrý čistící přípravek na okna zapomeňte a nachystané skrčené noviny vyhoďte. Starší ví, o čem je to zde psáno.
To, proč je mytí oken postrachem jsou asi šmouhy, tzv „kocúři“.
Pomocí vysavače se jich prý bát nemusíte. Jak to vlastně vypadá? Inu, na první pohled je to obyčejná stěrka na sklo. Ale jen na první pohled. Až podle rukojeti poznáte, že je to něco navíc. Tam jsou totiž většinou umístěné baterky.
Také tam někdy u některých výrobků bývá malá nádržka. Tam vysavač dává špinavou vodu, kterou z oken odsaje.
Vysavače nevysají drobné nečistoty, jak se kdekdo domnívá, to ne. Je určen primárně pouze k odsávání vody. Máte-li tedy okna špinavá od bláta z truhlíků na parapetu, tak zde vysavač moc nepomůže. Hrubou špínu je třeba odstranit.
Baterie jsou dvojí, buďto jsou již vestavěné a musí se nabíjet vcelku, nebo jsou klasické, které dobijete na nabíječce. Zde je třeba septát jen na jejich kapacitu, tedy na to, jak dlouho vydrží. Zda vestavěné či ty druhé je na vás.
Vysavač vám také nijak nepomůže při mytí rámů, nebo žaluzií, neumí to. Takže ty musíte stejně dělat ručně. Tak jako tak.
U vysavače se dívejte, zda má teleskop, bez něj, pokud máte vysoká okna, nebo z jakéhokoli důvodu nechcete šplhat na parapet, raději vysavač nekupujte. Za tyč se každopádně vyplatí přidat něco peněz.
U vysavače je ruční mop, nebo nástřiková láhev, ta je lepší, z mopu kape voda je to zase naprosto zbytečná „piplačka“ navíc. Z postřikové láhve se voda s přípravkem jemně rozpráší a pak vysaje. Teoreticky by tam pak neměly být ani šmouhy, ani fleky ani nic a okno by mělo být krásně čisté. Vyzkoušejte a uvidíte, že je to lepší a rychlejší.